FYAkademi Kızlarını arıyor
FYAkademi Kızlarını arıyor

Aylardan satranç!

Değerli satrançseverler,

Her ocak ayında Ümit Yaşar Oğuzcan’ın Milyon Kere Ayten şiirini hatırlarım:

Hani şu:

“Şarkılar söylüyorum şiirler yazıyorum 
Ayten üstüne 
Saatim her zaman Ayten'e beş var 
Ya da Ayten'i beş geçiyor 
Ne yana baksam gördüğüm o 
Gözümü yumsam aklımdan Ayten geçiyor 
Bana sorarsanız mevsimlerden Ayten’deyiz 
Günlerden Ayten ertesidir.”

Dizelerinin de içinde geçtiği.

Ocak da satranç açısından tam da böyle bir ay! Nereye bakarsak bakalım satranç! Ocak ayının başından hatta daha öncesinden başlayarak yapılan çeşitli il turnuvaları: Küçükler, yıldızlar, emektarlar ve genel il birincilikleri… Herkeste tatlı bir telaş ve yorgunluk. Sonrası Türkiye finalleri.

Dikkatimi çeken ikinci şey ise turnuvalarda oynayanların %80-90’ının ilköğretim düzeyinde çocuklar olması. Çocuklar okullarda hatta okul öncesi kurumlarda belki daha da önce evlerinde satrançla tanışıyorlar. Şenliklere, yarışmalara katılıyorlar, kazanıyorlar, kaybediyorlar. Satranç aracılığıyla hayata hazırlanıyorlar. Kazancı da kaybetmeyi de aynı soğukkanlılık ve olgunlukla karşılamak gerektiğinin farkına varıyorlar. Pes etmemeyi, her kaybedişten sonra kaybettiklerinden ders alarak yeniden yoluna devam etmeyi, kaybetmenin hüznü kadar kazanmanın mütevazı sevincini yaşamak gerektiğini öğreniyorlar. Yine satranç aracılığıyla en güçlü rakibin en iyi dost olabileceğinin tanığı da oluyorlar.

Ne yazık ki bu çocuklar içerisinde yeterince kız çocuğu yok. Dünyada da böyle bu, Türkiye’de de FYAkademi’de de.

Oysa biliyoruz ki kızlarımız hayatın her alanında olduğu gibi  satrancın içinde de daha çok yer alırsa, toplumumuzun bakış açısı daha da genişleyecek.

Bu nedenle FYAkademi kızlarını arıyor. Sizler de satrancın yararına inanıyor ve kızlaınızın (oğullarınızın da elbette) uygun ortamda, uygun koşullarda satranç eğitimi almasını istiyorsanız bizimle iletişime geçin! Telefon. 03122354542


Paylaş:

Powered by Bilgeweb