Umutlu yıllara
Umutlu yıllara

İnanış odur ki insanların mutlu olduğu, dünyadaki her şeyin bütün canlılara olduğu gibi insanlara da yettiği, huzurun mutluluğun bol olduğu, olumsuzluk, yokluk yolsuzluk diye bir şeyin bilinmediği dönemlerde farkında olmasa da ihtiyacı var mı yok mu bilmese de bir şeyi eksikmiş insanın: Ateş

İşte o dönemlerde Prometheus tanrılardan ateşi çalarak insanlara verir vermesine ama bu duruma çok kızan Zeus, öcünü almak için ateş tanrısı Hephaistos’a toprak ve sudan bir kadın yapmasını emreder. Öyle bir kadın ki tanrıların pek çok özelliğiyle donatılsın, öyle bir kadın ki tanrıların armağanı olarak bilinip Pandora olarak anılsın.

Pandora içinde her türlü olumsuz duygunun ve umudun olduğu kutusuyla birlikte Promethius’un kardeşi  Epimetheus’a gönderilir. Gerçeklerden habersiz Epimetheus Pandora ile evlenir. Pandora hediye olarak getirdiği kutusunu açınca bütün kötülükler dünyaya yayılmış, umudun çıkmasına vakit bırakmadan da kutuyu kapatmıştır.

İşte o günden bu güne insanlar kötülüklerden, açlıktan yoksulluktan, yoksunluktan kurtulmak, insana yakışır bir dünya oluşturmak için uğraşıp durmuştur.

Umut mu… Çıkamasa da Pandora’nın kutusundan düşmüştür insanın yüreğine bir kez, bazen küllenerek, bazen harlanarak gelmiştir günümüze…

2018’de umudunuzun harlanarak yaşam bulması dileklerimizle…


Paylaş:

Powered by Bilgeweb